Stowarzyszenie Włókienników Polskich
Oddział Bielsko-Biała
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody 75-lecia Stowarzyszenia Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Biała. Uroczystość połączona ze spotkaniem świąteczno-noworocznym, odbędzie się w dniu 13 grudnia 2022 roku, o godzinie 14:00, w budynku Naczelnej Organizacji Technicznej w Bielsku-Białej, przy ul. 3-go Maja 10, w sali numer 6.
Program
Zarząd Stowarzyszenia Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Biała zawiadamia, że w dniu 27.09.2018 roku, o godzinie 15:00 w budynku NOT w Bielsku-Białej przy ul 3-Maja 10, w sali nr 5, odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Członków Stowarzyszenia Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Biała.
Regres przemysłu włókienniczego w latach 90-tych spowodował upadek bardzo wielu przedsiębiorstw włókienniczych regionu Podbeskidzia. Trudności dnia codziennego oraz konieczność odnalezienia własnego miejsca w naszej rzeczywistości były również przyczyną załamania się działalności stowarzyszeniowej w latach 1989-1993.
W roku 1993 przy szczególnym, osobistym zaangażowaniu mgr inż.Beaty Woszczyny z COBR-u reaktywowano działalność Oddziału Bielskiego SWP. Pomimo trudności wynikających z nowych uwarunkowań gospodarczych, dzięki zaangażowaniu wielu koleżanek i kolegów, w tym nieodżałowanej kol. Jadwigi Placek ( sekretarka SWP) starano się stworzyć takie formy działalności, które sprostałyby wyzwaniom czasu, a zarazem były formą konsolidowania tego, co pozostało z przemysłu włókienniczego w rejonie bielskim. Niestety w Stowarzyszeniu pozostały nieliczne koła: AZPB w Andrychowie i ZPW Weldoro z małą ilością członków.
Od 1993r. finansową działalność Oddziału wspiera Komisja Energetyczna, która działa przy Oddziale SWP w Bielsku- Białej. Dzięki Zarządowi Beskidzkiej FSNT- NOT nie mamy problemów z utrzymaniem biura.
W 1998r. Stowarzyszenie rozpoczęło starania o konsolidację zakładów, które jeszcze istniały oraz o zainteresowanie zarówno władz samorządowych jak i centralnych (na forum ZG SWP) sytuacją przemysłu włókienniczego nie tylko w naszym regionie ale i w całym kraju. Próby te nie dały jednak rezultatu.
W 1999r. wystosowano "List Otwarty" do naczelnych organów administracji państwowej jak i samorządowej, który zawierał stanowisko naszego Oddziału SWP na temat sytuacji w jakiej znalazły się przedsiębiorstwa branży przemysłu lekkiego. List został opublikowany w całości w prasie lokalnej oraz we fragmentach, w prasie wojewódzkiej. Na list otrzymaliśmy odpowiedź od Prezydenta RP, Ministra Gospodarki, Komisji Gospodarki Sejmu RP. W efekcie, po nieudanych staraniach nawiązania współpracy z władzami samorządowymi i miejskimi, kol. mgr inż. Beata Woszczyna zrezygnowała z przewodniczenia Stowarzyszeniu.
Od 2000r. przez kolejne kadencje, Przewodniczącym Z.O. SWP jest kol. Marek Homa. W tym czasie wszystkie starania Zarządu Oddziału idą w kierunku skonsolidowania przedsiębiorców branży Przemysłu Lekkiego.
Na początku 2001r. udało się zorganizować pierwsze spotkanie, na które zaproszono przedstawicieli Rady Miejskiej. Od tego czasu praca na konsolidacją przedsiębiorców nabrała rozpędu. Ukoronowaniem tych działań było doprowadzenie do zorganizowania sesji Rady Miejskiej, na której podjęto uchwałę powołującą do życia fundację pod nazwą "Bielska Wełna". Fundacja ma na celu tworzenie warunków do powstawania nowych przedsiębiorstw, rozwoju już istniejących i reaktywowanie tych, które zaprzestały działalności w branży przemysłu lekkiego.
Oddział jest współorganizatorem i fundatorem nagród w corocznym konkursie prac dyplomowych ze średnich szkół technicznych z naszego regionu - "Technik Roku". Wiele z tych prac zdobywało nagrody i wyróżnienia na szczeblu ogólnopolskim.
W prezentowanym okresie w Oddziale prowadzono kursy BHP dla pracowników przemysłu lekkiego. Dzięki zaangażowaniu kol. mgr inż. Teresy Durlak. uzyskano z nich spore środki na finansowanie działalności Stowarzyszenia.
Oddział brał udział w promocji książki pt. "O sukiennikach bielskich" autorstwa dr Ewy Dąbrowskiej.
Przedstawiciele członków Oddziału uczestniczyli w Kongresach Włókienników Polskich oraz w Walnych Zjazdach Stowarzyszenia Włókienników Polskich w Łodzi.
W 2006 r. Oddział bielski SWP podjął starania o przystąpienie do Euro Regionu Tekstylnego: Niemcy, Czechy, Polska, obejmującego ze strony polskiej Województwo Dolnośląskie. W lipcu tego roku odbyło się spotkanie w budynku NOT w Bielsku-Białej dotyczące przystąpienia Województwa Śląskiego do Euro Regionu Tekstylnego.
W spotkaniu udział wzięli:
W latach 2003-2006 odbyło się 8 posiedzeń Zarządu Oddziału SWP w Bielsku-Białej, na których podejmowano decyzje dotyczące działalności Stowarzyszenia
kom. +48 514 862 880 | |
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | |
oraz formularz kontaktowy |