Stowarzyszenie Włókienników Polskich
Oddział Bielsko-Biała
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody 75-lecia Stowarzyszenia Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Biała. Uroczystość połączona ze spotkaniem świąteczno-noworocznym, odbędzie się w dniu 13 grudnia 2022 roku, o godzinie 14:00, w budynku Naczelnej Organizacji Technicznej w Bielsku-Białej, przy ul. 3-go Maja 10, w sali numer 6.
Program
Zarząd Stowarzyszenia Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Biała zawiadamia, że w dniu 27.09.2018 roku, o godzinie 15:00 w budynku NOT w Bielsku-Białej przy ul 3-Maja 10, w sali nr 5, odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Członków Stowarzyszenia Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Biała.
W tym okresie działalność Stowarzyszenia koncentrowała się na rozwijaniu współzawodnictwa Kół w rozwiązywaniu problemów w zakładach pracy. Kadra techniczna wdrażała nowe technologie m.in. wprowadzono technologię tkania i wykończania tkanin poliestrowych i mieszankowych, co początkowo stwarzało wiele trudności.
Lata 70- te to wzrost produkcji poprzez modernizację i wymianę parku maszynowego na dużą skale w takich zakładach jak: ZPW Welux, ZPW im. St. Bularza / Krepol, ZPW im. Findera/ Finex oraz ZPW Bewelana. Modernizacja pozwoliła na produkcję tkanin na eksport i rynek krajowy. Dzięki sprowadzeniu nowoczesnych krosien bezczółenkowych i innych nowych maszyn, zaczęto produkować tkaniny o lepszej jakości, odpowiadające nowoczesnym standardom.
Wyniki te można było uzyskać dzięki dobrej kadrze inżynieryjno-technicznej. Szkolenie jej odbywało się w Technikum Włókienniczym oraz w powstałej w 1969r. z inicjatywy Prezesa Zarządu Oddziału - mgr inż. Józefa Czarneckiego oraz ówczesnego Dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Wełnianego inż. Franciszka Hernasa - Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku- Białej.
W 1966r. z inicjatywy Zarządu Głównego SWP, Oddział w Bielsku-Białej powołał Komisję Egzaminacyjną do sprawdzania kwalifikacji grup elektroenergetycznych obsługujących zakłady przemysłu wełnianego (komisja ta istnieje do dziś). W tym czasie dużą rolę w podnoszeniu wiedzy włókienników na Podbeskidziu i nie tylko, odgrywało także Centralne Laboratorium Przemysłu Wełnianego- późniejszy COBR w Bielsku- Białej, w którym zorganizowano szereg sympozjów, wystaw i konkursów.
Do najważniejszych należały:
Prowadzone przez w/w Ośrodek prace badawczo- rozwojowe były wdrażane w przedsiębiorstwach przemysłu włókienniczego.Popularyzacja SWP przez organizowane konkursy, wycieczki, wymiany doświadczeń oraz imprezy kulturalno- rozrywkowe spowodowały duży napływ pracowników (techników, inżynierów) do Kół oraz ich udział w pracach SWP.
Do większych osiągnięć należy zaliczyć udział działaczy Oddziału i Kół Zakładowych w konkursach ogólnopolskich, w których zdobywano miejsca punktowane, nagrody i wyróżnienia.
W 1975r. z chwilą powstania województwa bielskiego, Koło SWP przy AZPB w Andrychowie zostało przyłączone do Oddziału bielskiego, a Zbigniew Młyński został v-ce przewodniczącym Z.O.SWP w Bielsku- Białej.
Współpraca Kół Zakładowych z Zakładowymi Klubami Techniki i Racjonalizacji (KTiR) powodowała rozwój racjonalizacji i postępu technicznego we wszystkich oddziałach zakładów pracy, a współzawodnictwo było bodźcem do lepszych wyników tych organizacji.
W okresie Jubileuszowego 25-lecia Oddziału SWP w Bielsku- Białej, na kanwie współzawodnictwa Zakładowych Kół SWP oraz Zakładowych KTiR zostały opracowane Księgi Laureatów Zakładów Przemysłu Lekkiego Województwa Bielskiego:
w których umieszczono dorobek twórców racjonalizacji włókiennictwa.W omawianym okresie w Oddziale SWP w Bielsku-Białej funkcjonowały następujące komisje specjalistyczne: Przędzalnicza, Tkacka, Chemicznej Obróbki Włókna, Dziewiarstwa i Wyrobów Nietkanych, Metrologiczna, Projektowania Tkanin, Postępu Technicznego, Technicznej Ochrony Pracy, Energetyki i Automatyki, Szkoleniowo- Odczytowa, Seniorów, Nagród i Odznaczeń, Pomocy Koleżeńskiej.
W 1984r. powołano przy Oddziale Radę Rzeczoznawców, której przewodniczył prof. dr inż. Andrzej Włochowicz. W październiku 1983r. Oddział przy udziale COBR Przemysłu Włókienniczego - Południe oraz Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku- Białej zorganizował Konferencję Naukowo- Techniczną pt. "250 lat czółenka tkackiego", a referaty wygłosili: dr inż. Jan Wnuk, dr inż. Edward Wesołowski, dr inż. Eugeniusz Dobrzański oraz prof. dr hab. inż. Janusz Szosland.W 1986r. po wielu latach przerwy zorganizowano kolejną, VII Giełdę Myśli Techniczno - Ekonomicznej połączoną z Wystawą Projektów Wynalazczych Zakładowych Racjonalizatorów.
Rok 1987 upłynął pod znakiem przygotowań do XXI Kongresu Techników Polskich. W tym roku zorganizowano m.in. takie przedsięwzięcia jak:
W latach osiemdziesiątych, przy współudziale Oddziału, odbyło się także wiele sympozjów z udziałem przedstawicieli zagranicznych firm, m.in. SOMET, VOLLKMANN, NUOVO PIGNONE, MAT LAMPERTI oraz seminariów m.in. koncern TEXITA(Włochy), firma BOHME (RFN), firma CIBA (Szwajcaria), firma HENSCHE (RFN), firma SANDOZ (Szwajcaria).
W ramach podwyższania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników przemysłu włókienniczego, Oddział SWP organizował kursy BHP, szkolenia projektantów, kursy tkactwa artystycznego. Inną formą uzupełniania wiedzy zawodowej była działalność odczytowa prowadzona przez Koła Zakładowe oraz Oddział.
W latach 70-tych i 80-tych szeroką działalność wykazywały Komisje Specjalistyczne Oddziału, a potwierdzeniem ich zaangażowania były osiągnięcia włókienników w Konkursach organizowanych przez OW NOT w Bielsku- Białej m.in. I Nagroda OW NOT w latach 1983, 1984, 1985, 1987, I Nagroda Ministra PCHiL w 1987r.
Za wyniki roku 1986 bielski Oddział SWP otrzymał tytuł "Najlepszego Oddziału SWP w kraju" przyznany przez ZG SWP w Łodzi.
kom. +48 514 862 880 | |
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | |
oraz formularz kontaktowy |