Stowarzyszenie Włókienników Polskich
Oddział Bielsko-Biała
Mamy zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody 75-lecia Stowarzyszenia Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Biała. Uroczystość połączona ze spotkaniem świąteczno-noworocznym, odbędzie się w dniu 13 grudnia 2022 roku, o godzinie 14:00, w budynku Naczelnej Organizacji Technicznej w Bielsku-Białej, przy ul. 3-go Maja 10, w sali numer 6.
Program
Zarząd Stowarzyszenia Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Biała zawiadamia, że w dniu 27.09.2018 roku, o godzinie 15:00 w budynku NOT w Bielsku-Białej przy ul 3-Maja 10, w sali nr 5, odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Członków Stowarzyszenia Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Biała.
Przemysł włókienniczy po 1945 roku
Po II wojnie światowej w miastach: Bielsku, Białej i przyległych miejscowościach, istniało kilkadziesiąt samodzielnych fabryk włókienniczych jedno lub wielowydziałowych, tzn. były tylko przędzalnie lub tkalnie albo usługowe farbiarnie. W 1945 roku powołany został Centralny Zarząd Nr 14 z siedzibą w Bielsku przy ulicy Inwalidów 2. Naczelnym Dyrektorem Zarządu nr 14 został Tadeusz Konieczny, z Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego. Dyrektorem ds. techniczno-produkcyjnych został inż. Leon Unicki, specjalista z dziedziny przędzalnictwa, późniejszy wykładowca w Państwowej Szkole Przemysłowej, Wyższej Szkole Inżynierskiej i Politechnice Łódzkiej. Głównym zadaniem Centralnego Zarządu było zabezpieczenie tych fabryk (obiektów) przed dalszą dewastacją i kradzieżami. Powołano kierowników i służby ochrony poszczególnych obiektów. Kompletowano załogi i stopniowo uruchamiano poszczególne oddziały fabryk, na ile pozwalały zapasy surowców i materiałów pędnych, pozostawione przez okupanta. Wkrótce zaczęły się dostawy surowców włókienniczych ze Związku Radzieckiego. Główni dostawcy wełny, tzn. Australia i Nowa Zelandia byli nieosiągalni w tym okresie.
Należy podkreślić, że znaczna część fabryk posiadała własne kotłownie, maszyny parowe, własną energię. Napędy maszyn były zespołowe, przekazywane pasem transmisyjnym biegnącym pod sufitem hali i z niego za pomocą pasów poszczególne maszyny. Do wyjątków należały indywidualne napędy maszyn. Kradzież głównego pasa napędowego powodowały unieruchomienie maszyn na całej hali produkcyjnej.
Następnym etapem to łączenie poszczególnych fabryk w większe jednostki organizacyjne, możliwie o pełnym cyklu produkcyjnym, tzn. tak aby posiadały przędzalnię, tkalnię, wykańczalnię i w miarę możliwości farbiarnię przędzy i tkanin. Tam gdzie było to nieosiągalne, zapewniono zakładom współpracę w ramach wzajemnych usług. W krótkim czasie, połączone fabryki stworzyły nowe zakłady wełniane i otrzymywały nazwy działaczy politycznych (komunistycznych).
W ten sposób w centrum miasta Bielska założono następujące zakłady przemysłu wełnianego, które w większości przetrwały w tej formie organizacyjnej do końca lat 90-tych XX wieku.
W dawnym samodzielnym mieście, Białej, powstały następujące zakłady:
Ponadto, w przyległych miejscowościach uruchomiono następujące zakłady:
autor : Jan Wajda
kom. +48 514 862 880 | |
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | |
oraz formularz kontaktowy |